Mikä on Atropiini myrkytykset

Elokuu 7, 2016 Airi Isotalo 8 Näkymät 3 Kommentit
FONT SIZE :
fontsize_dec
fontsize_inc

Atropiini myrkytys viittaa myrkyllinen reaktio elin, joka johtuu tahattoman tai tahallisen yliannostuksen lääkitystä tunnetaan atropiini Joitakin yleisimpiä oireita Atropiinin myrkytys ovat laajentuneet pupillit, sekavuus, ja hengitysvaikeudet Tämä ehto voi olla hengenvaarallinen, joten henkilön, joka on epäillään yliannostuksen tätä lääkettä tulee kuljettaa lähimpään sairaalaan tai muu sairaalan hoito atropiini myrkytys vaihtelee erityistilanne ja voi kuulua lääkehiiltä, ​​happi- tai suonensisäinen lääkehoito Tukihoito kuten happea terapiaa tai käyttöä katetrin auttaa valua virtsaa munuaiset ja virtsarakko voidaan tarvita joissakin tapauksissa, ja psykoterapiaa tai neuvontaa voidaan suositella seuraavia elpyminen

Laajentuneet pupillit, korkea kuume, ja hengitysvaikeuksia ovat yleisiä merkkejä atropiinin myrkytyksen Paramedics pitäisi kutsua, jos nämä oireet ovat läsnä, ja hoitaja voidaan pyytää suorittaa muutama perusmenettelyt odottaessaan apua saapuvaksi CPR voi olla tarpeen, jos vaikuttaa henkilö ei hengitä tai näyttää penseä kylmää pakkaa voidaan auttaa alentaa korkea kuume hoitajan pitäisi pysyä puhelimessa pelastuspalvelut kunnes apu saapuu tapauksessa lisätietoja tai ohjeita tarvitaan

Kun sairaalassa, potilas arvioidaan ja yksilöllinen hoitosuunnitelma kehitetään happihoitoa voidaan tarvita, jos hengitys ongelmat jatkuvat, ja aktiivihiiltä voidaan käyttää auttaa vaimentamaan lääkitys ruoansulatuskanavassa Mahahuuhtelu voidaan pumpata pois vatsan sisältöä, jolla pyritään poistamaan mahdollisimman paljon lääkitys kehosta kuin mahdollista Annetaan nesteitä ja lääkkeitä voidaan antaa tarvittaessa, käsitellä yksittäisiä oireita, kuten verenpaineen muutokset tai kouristuksia

Munuaiset voi kärsiä suuressa määrin vahinkoa seurauksena atropiinin myrkytyksen, varsinkin jos virtsa ei poisteta munuaiset ja virtsarakko heti Dialyysi ei ole osoitettu olevan hyötyä tapauksissa atropiinin myrkytyksen, joten katetri voidaan työntää virtsarakon auttaa valua virtsa mahdollisimman nopeasti

Jos atropiini myrkytys uskotaan tapahtuneen seurauksena tahallinen väärinkäyttö lääkitys, lääke neuvontaa tai psykoterapiaa voidaan suositella jälkeen potilaan sairaus on stabiloitunut Joissakin tapauksissa potilas voidaan siirtää kuntoutuslaitos vapautumisen jälkeen sairaala Muut tilanteet voivat sallia avohoidon neuvontapalveluihin

  0   0

Kommentit (3)

  Like 0   Dislike 1

Voi 2 mg atropiinia aiheuttaa atropiinin myrkytyksen Mikä on pienin annos, joka voi saada myrkytetty alkaen

  Like 4   Dislike 2

 Atropiini käytetään matala syke Vaimoni oli sitä hyvin lyhyen ajan ja hän vahingossa yliannostuksen se kerran on erittäin helppo yliannos atropiini Vaimoni unohti, että hän otti tabletin ja otti toisen, ja hän yliannostuksen Tämä voisi on mitä tapahtui serkku

Se voi varmasti aiheuttaa komplikaatioita mutta mielestäni se riippuu siitä, kuinka paljon tehdään ja miten pian lääketieteellinen hoito on En tiedä onko se hyvä ajatus odottaa, laajentuneet pupillit olettaa atropiini myrkytys nopea syke ja sekavuus ovat myös varhaiset merkit Tämä on mitä vaimoni kokenut ja menimme sairaalaan hänen tapauksensa ei ollut vakava niin lääkehiiltä ja IV seerumin hoiti sen Jos hän olisi todella myrkytetty, asiat olisi ollut paljon, paljon pahempi

  Like 3   Dislike 2

Sain selville, että serkkuni on sairaalahoitoon atropiini myrkytys Hänen vatsa on pumpattu ja hän on katsellut mahdollista komplikaatioita

Minulla ei ollut mahdollisuutta kysyä setäni, joten olen utelias mitä atropiini käytetään Onko se erittäin helppo Yliannostuksesta Onko myrkytys aiheuttaa pysyviä vaurioita

Lisää Kommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha